Yitik Ülke
Edebiyat Dergisi

Kürtaj Yasağına Karşı Kadınların İsyanı

http://kurtajyasaklanamaz.com/kategori/imzala

Hazırlanmakta olan kürtaj yasasına karşı, Kürtaj Yasaklanamaz imza kampanyası başlatıldı.

Kürtajı yasaklamak için başlatılan sürecin  iptal edilmesi için başlatılan kampanyaya şimdiye kadar Türkiye'den 184, yurtdışından 15 kuruluş katıldı. Kişisel imzaların sayısı ise 26 bini buldu.

Cuma gününe kadar devam edecek kampanyada toplanılan imzalar Salı günü Başbakanlık'a ve meclis grup toplantılarında tüm partilere sunulacak.

Kürtaj Yasaklanamaz kampanyasını şimdiye kadar 26 bin kişi ve 184 kuruluş imzaladı. Kampanya Cuma günü sona eriyor. İmzalar Başbakanlık’a sunulacak. Kampanyanın çağrı metni şöyle:

"Başbakanın ve hükümetin toplumsal cinsiyet eşitliğini, kadın bedenini, doğurganlığını ve cinselliğini hedef alan politikalarına sonuna kadar hayır diyoruz.

"Kürtajın yasaklanması veya süre ve koşullarının daha da daraltılması:

* Kadınların sağlık ve yaşam haklarının ihlalidir!

* Kadınların cinsel ve doğurganlık sağlıkları ve hakları ile ilgili karar verme haklarının ellerinden alınmasıdır!

* Kadınların eşit bireyler olarak görülmediği süregelen muhafazakar zihniyetin bir başka tezahürüdür!

"Kürtajın yasaklanmasına dair çalışmaların bir süredir planlandığı, Başbakan'ın Mayıs ayının son haftasındaki demeçleriyle ortaya çıktı. Hiçbir bilimsel veriye dayanmayan bu vahim girişim dünya deneyiminin de gösterdiği gibi kürtaj oranlarını düşürmeyeceği gibi, güvensiz koşullarda kürtaja yol açıp kadın ölümlerini artıracaktır.

"Kürtaj değil, esas kürtajın yasaklanması cinayettir!

"Böylesi bir karar milyonlarca kadının yaşam hakkının ve kadın, erkek ve çocukların insan onuruna yaraşır bir yaşam sürme haklarının açık bir ihlali anlamına gelir."

Kaynak: Bianet.org

***

"Kürtaj sınırlamasına tepki imzaları 30 bine ulaştıKadın örgütlerinin kürtaj sınırlaması için 'www.kurtajyasaklanamaz.com' internet sitesini kurarak başlattığı imza kampanyasına verilen destek artarak devam ediyor. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Türkiye’nin üyesi olduğu uluslararası örgütlere elektronik postayla verilecek tepki imzaları, 30 bine yaklaştı." 

Kaynak: nihatates.tumblr.com

Paylaş:
Tarih: Ağustos

Yorumlar