Yitik Ülke
Edebiyat Dergisi

Polisiyenin Gizemli Labirent?ine Girmeye Hazır mısınız?

 

Yayın hayatına yeni başlayan Labirent Yayınları, edebiyatın üvey evladı olarak görülen polisiyeyi, yeniden okuruyla buluşturuyor. Klasik polisiyenin üstatları, dilimize hiç çevrilmemiş kitapları ve Türkiyeli okurun ilk defa tanışacağı yeni “hafiye”leri ile gizem ve muammanın kapılarını açıyor.

19. yüzyıl sonu ile 20. yüzyılın ortalarından arz-ı endam eden  “Zabıta Romanları”, günümüz okurunun polisiye edebiyata bakışını değiştirecek. Tek bir farkla; eskilerin “Geceleri Okumayınız” uyarılarına kulak tıkayarak.

Aksine; "Geceleri de okuyunuz!"

Labirent Yayınlarından çıkan polisiye romanlar:

Gracie Allen Cinayeti

Kış Cinayeti

Ejder Cinayeti

"Van Dine’ın yapıtları hiçbir psikolojik ve toplumsal etkene yer vermeyen geleneksel İngiliz okuluyla; bu ögeleri göz önüne alan Amerikan okulunun bir sentezidir; ancak S. S. Van Dine romanlarında ilginç husus insanüstü bir varlık olan dedektifin nitelikleridir. S. S. Van Dine’ın kişisel kanımızca talihsizliği edebiyat eleştirmenliğindeki seçmeci yaklaşımından bir türlü kurtulamamasıdır; bunun sonucu polisiye romana yüksek kültür düzeyini yansıtmaya çalışır, işi dipnotlar koymaya kadar götürür; edebi örnekler ve Latince yazılmış vecizeler kullanır."

                                                                                                             Erol Üyepazarcı

Labirent Yayınları, klasik polisiye yazınının üstatlarından S. S. Van Dine'ı, Erol Üyepazarcı’nın sunuş yazısı ve özenli çevirileriyle, özlemi duyulan “has” polisiye edebiyatını okuruyla buluşturuyor. 

 

Paylaş:
Tarih: Ağustos

Yorumlar