Yitik Ülke
Edebiyat Dergisi

Politik Polisiye Roman: "Zavallı" - Gerçek Kimin Umrunda

timur soykanZavallı, Timur Soykan tarafından kaleme alınan polisiye bir roman. Postacı Yayınevi tarafından yayına hazırlandı.

Timur Soykan 9 yıl Radikal gazetesinde muhabir olarak çalıştı. Polis ve adliye muhabirliği yaparken olayları öyküsel bir haber diliyle kaleme aldı. Meslek hayatının önemli bir bölümünde Türkiye’nin arka sokaklarından insanları yazdı, hak haberciliği yaptı. Haberlerinin bir bölümünü "Tanrı Misafirleri Oteli" isimli kitabında öyküleştirdi. Hrant Dink cinayetiyle ilgili "Sapan" isimli kitabı Demet Bilge ile birlikte yazdı. Halen Posta gazetesinde editör olarak çalışıyor.

Polisiye devrim

Timur Soykan ilk romanı "Zavallı"da güncel siyaset ile polisiyeyi harmanladı. “Türkiye’de siyaset, polis eliyle bir devrim yaptı.” diyen Timur Soykan kitabında çıkarları için iktidarın yalanlarına boyun eğen insanların sürprizlerle dolu macerasını anlatıyor.

Kitap, 80 yıllık iktidar savaşının galibi laiklerin bütün mevzilerini kaybettiği, kazananların yeni bir devlet inşa ettiği zamanlarda, yani günümüzde geçiyor. Ülkede kartlar yeniden dağıtılırken yeni devletin en büyük güvencesi insanların zaafları. Çünkü insanlar güç karşısında boyun eğer, gerçeklere gözlerini yumar. Güç karşısında boyun eğmiş insanların çıkarlarıyla koca bir devlet dantel gibi örülür.

Yeni egemenler yeni yalanlar

Baş aktörlerimiz polis okulunda birlikte büyümüş iki genç komiser. Erdal kayıp bir genç kadını ararken Gürkan ülkeyi sarsan ‘derin devlet’ soruşturmasında görevli. Yola çıktıklarında ikisi de sadece gerçeğin peşinde.

Ama siyaset bütün kuralları değiştirmiş, gerçek kimsenin umurunda değil. Geçmiş iktidar yalanlar üzerine kuruluydu. Yeni egemenler yeni yalanlar üretiyor. Erdal adım adım yeni gerçeklere uyum sağlarken Gürkan öldürülüyor. O öldürülmese "zavallı kahramanımız" için gerçek bu kadar zorunlu olmazdı.

Ölen kurtuldu. Hayatta kalan dostunun katilini bulmak için bütün ülkenin yalanıyla savaşmak zorunda.

Katil hangisi?

Eski ve var olmaya çalışan derin devlet mi?

Yoksa yenisi mi?

Belki de ikisi de değil.

Erdal doğruya ulaştığı yerde hem kayıp kadını hem de dostunun katilini bulacak.

Yazar: Timur Soykan

Yayınevi: Postacı Yayınevi

Sayfa: 500 s.

Fiyatı: 20 TL

Yayın Tarihi: 31 Aralık 2012

Paylaş:
Tarih: Ağustos

Yorumlar