Yitik Ülke
Edebiyat Dergisi

"Sihirli Dal Evsiz Adamın Kafasında" - Banu Taylan

sihirlidal_evsizadam_banutaylan

Evsiz adamın üzerinde, kıyafet yerine tupturuncu bir havlu, sol elinde de sıkı sıkı tuttuğu yamuk bir şemsiye vardı. Sağ elindeki sihirli dala baktı. Hayatında, ayaklarının dibine hiç böyle bir şey düşmemişti. Kamaşan gözleriyle baktı baktı ve birden karmakarışık saçlarının arasına soktu dalı, evirdi çevirdi iyice yerleştirdi kafasına. Sonra da ormanımsı parkta dolaşmaya devam etti.

Gözlerini kapattı, kafasını kaldırdı, yaprakların arasından geçen güneş ışığı yüzüne doldu, ince ince süzülüyor, içinden geçiyordu. Sıcacıktı ne güzel, sonsuza kadar o anda kalabilirmiş gibi hissetti kendini. Durdu. Ayaklarının altında hışırdarken yapraklar yeniden yürümeye başladı evsiz adam, gözlerini açmadan. O hep yürürdü zaten kaldırımlarda, evlerin arasında, kediler gibi hep aynı yerlerde dolanır dururdu. Ağaçların arasında yürümeyi çok çok severdi. O hala ormanımsı parktayken gece oldu, dolunay öyle güzel parlıyordu ki, ansızın bir ışık süzüldü, tam da adamın kafasındaki sihirli dala, hiç kimsenin göremeyeceği kadar küçük bir kıvılcım çaktı ve sihirli dal adamın kafasının içinde kayboldu. Birden evsiz adamın boyu uzamaya başladı, uzadı uzadı dev gibi oldu. Neredeyse Ay'a dokunacak, güneşi kucaklayacak, kayan yıldızları tutacak kadar devleşince durdu büyümesi.

Gökyüzündeki ışıklar gözünü alınca yamuk şemsiyesini açtı. Kafasını kaplayacak kadar açılıyordu ama dünyayı karartacak kadar da dev gibiydi. İnsanlar şaşırdı neden güneş doğmuyor, sabah olmuyor diye. Evsiz adamın bacaklarını ağaç dalı sandılar. Ne olduğunu anlamak için balon gibi bir uzay aracı uçurdular, içinde uzay kaşifi bir adam ve gökbilimci bir kadın vardı. Yükseldiler yükseldiler taa Ay'a kadar, evsiz adamın kaşlarının ortasına kadar. Uzay aracının parlak camından adamla göz göze geldiler, hayatlarında ilk ve son kez görecekleri dev gibi göz bebeklerine bakakaldılar.

İşaretlerle adamın şemsiyesini kapatması gerektiğini söylediler ama evsiz adam gözlerini kısa kısa baksa bile onlara, anlayamadı ne demek istediklerini. Kafasının içine girip anlatmaya karar verdi uzay kaşifi adam ile gökbilimci kadın. Birkaç tur atıp başının etrafında, yamuk şemsiyenin kırık tellerine takılmadan daldılar adamın saçlarının arasına. Girmeye çalışırken kafasının derinliklerine birden sihirli dala çarptılar. Zorladılar geçmek için, öyle çok zorladılar ki dal adamın kafasından fırlayıverdi. Evsiz adam küçülmeye başladı, küçüldü küçüldü eski haline gelene kadar. Yine ormanımsı parkın içindeydi, şemsiyesini kapattı, hayatına devam etti. Sihirli dal ise uzayda döndü döndü sonra da bir ağaç evin penceresinden içeriye girdi...

Not: Sihirli Dal öykü dizisinin ilkini okumak için tıklayın.

 

Paylaş:
Tarih: Ağustos

Yorumlar